A több éves felkészülést és előkészületet igénylő tevékenység eredményeként bevezetésre került a szellemi termékvédelem oltalmával védett “Légzőgázok toxikus hatása az emberi szervezetre” elnevezésű ismeretanyagra épülő, légzésre alkalmas gázok alkalmazásának minőségügyi programja.
A korszerű (innovatív) eljárás már minden érintett számára elérhető!
Hazai vonatkozásban az érintettek – légzésre alkalmatlan térben dolgozók – közül elsőként, a MH érintett állománya a program megismerése, próbaüzemi időszaka után, 2022-től saját “zárt-technológiai” keretek között alkalmazza az elvárható műszaki,- és biztonsági követelményektől magasabb műszaki színvonalat eredményező, korszerű eljárási rendet.
A zárt-technológia eljárás alkalmazási feltételrendszere kiterjed az érintett állomány képzésére, az alkalmazott technikai eszközökre, azok minősített, alkalmazási rendjére, valamint a technológia kiterjesztési körének meghatározásával a jogosultság, hatáskör és felelősség területeire is.
Miért indokolt az érintett tevékenység szabályozottságának szigorítása?
A program lehetőséget biztosít arra, hogy a légzésre alkalmas gázok és gázkeverékek alkalmazási követelményrendszerének egyes elemei szigorítási lehetőségével, zárt-technológiai előírások kerüljenek alkalmazásra.
A jelenleg hatályos, vonatkozó szabályozás – bizonyos esetekben – a “bizalmi elvre” épít (pl. A légzésre alkalmas sűrített levegőt előállító kompresszorok vonatkozásában, az adott berendezést gyártó előírásainak betartásával a gyártó szavatolja az előállított sűrített levegő összetételének – megengedett károsanyag tartalomhoz viszonyított – megfelelőségét /MSZ EN 12021:2014/). Az előállított végtermék minőséget – bizonyos eseteket kivéve – nem kell ellenőrizni, azaz a „bizalmi elv” alapján elfogadjuk a gyártó ajánlását. A valóság azonban az, hogy a technikai eszközök, berendezések, különösen az emberi tevékenységből eredő hibahatárok és az abból bekövetkező egészségkárosodások a kellőnél (nulla) többször okoznak baleset, egészségkárosodást.
A légzésre alkalmas gázok használata közben – után – az esetek többségében a fiziológiai létünk alkalmazkodó, ellenálló, toleráns képessége nem ad közvetlen visszajelzést (tünetet) a bekövetkezett, „normálistól” eltérő rendellenességekre. A légzésre alkalmas gázok, gázkeverékek rendellenes alkalmazásából eredő egészségügyi kockázatok, bekövetkező elváltozások – sok esetben – csak huzamos használatot követően és kísérő jelenségként tapasztalhatók. Bizonyos esetekben a felhasználók nem is gondolnak egészségügyi kockázatra és „végrehajtási protokoll” hiányában egy adott helyzetben még orvosi diagnosztikai ellenőrzésre sem kerül sor. Ezzel végképp „elfedve” annak lehetőségét, hogy a nem megfelelő légzésre alkalmas gáz használatból eredő egészségkárosodás előidéző okai időben kiderüljenek. Amikor pedig jelentkeznek „bizonyos” tünetek” sokszor már akut a helyzet.
A “Mi van a palackban?” program az egyik ilyen “rést” hivatott lefedni!
Ezzel, lehetőséget biztosítva a légzésre alkalmatlan térben dolgozók által felhasznált légzésre alkalmas gázok és gázkeverékek alkalmazása során jelentkező kockázatok lényeges csökkentésére, az érintettek egészségének megóvására, biztonságuk fokozására!